تماس ۶۱ ۳۴ ۸۸ ۴۰ ۰۲۱

آدرس بلوار کشاورز، نبش خیابان ۱۶آذر، پلاک ۷۸ ، واحد ۴۰۱

چگونه می‌توان بازاریابی محتوای خود را در سال ۲۰۱۸ بهبود بخشید؟

محتوای هوشمند > مقالات > چگونه می‌توان بازاریابی محتوای خود را در سال ۲۰۱۸ بهبود بخشید؟
بهبود بازاریابی محتوا

پیش‌نوشت: این مقاله توسط میشل لین نوشته شده و شامل مختصری از ایده‌های نابی است که می‌تواند در سال ۲۰۱۸ برای توسعه بخشیدن و متحول کردن برنامه‌های بازاریابی محتوا به کمک کسب‌وکارها بیاید.

 

گاهی باید از طریق مقدار، کیفیت محتوا را نشان داد

در ادامه‌ی متن به بررسی یکی از سوالاتی خواهیم پرداخت که اکثر بازاریابان محتوا می‌پرسند:
هرچند وقت یکبار باید محتوا منتشر کنیم؟
معمولاً با عدم قطعیت می‌گوییم: بستگی دارد؛ و در ابتدای صحبتمان بر ارزش تولید محتوای با کیفیت در این عصر فراوانی داده تأکید ‌کرده و سپس به نتیجه تحقیقات در این مورد اشاره می‌کنیم:
تحقیقان نشان داده است که ۷۵ درصد از موفق‌ترین بازاریابان بین دو کسب و کار (B2B Marketer) همیشه و یا در اغلب مواقع به صورت پیوسته، محتوا منتشر می‌کنند.

به طور خلاصه توصیه می‌کنیم که به صورت مداوم و پیوسته محتوای با کیفیت تولید کنید.

البته نکته‌ی مهم دیگری نیز وجود دارد که استیو رایسون (Steve Rayson) آن را بازگو می‌کند:
استیو رایسون معتقد است زمانی‌که بازاریابان محتوا در مورد دفعات انتشار محتوا تصمیم می‌گیرند، باید این نکته را نیز در نظر بگیرند که موضوع مورد بحث تا چه حدی رشد کرده و تکامل یافته است.
به طور مثال: زمانی‌که میانگین به اشتراک گذاشتن پست‌ها کاهش می‌یابد، احتمالاً بازار محتوای مورد نظر اشباع شده است؛ یعنی در مورد آن موضوع، محتوای کافی تولید شده است. بنابراین در این شرایط جلب توجه مخاطب بسیار دشوار می‌شود.

اگر در این موقعیت مشابه قرار گرفته‌اید، ‌استیو رایسون برایتان چند پیشنهاد دارد:
• محتوای کاملاً متفاوت و استثنایی تولید کنید.
• به جای اینکه بودجه تکثیر و انتشار محتوایتان را به چندین روز و هفته اختصاص دهید، تمرکزتان را بر روی یک روز بگذارید و بهترین محتوای خود را به داستان روز تبدیل کنید.
• از تکنیک‌های نیچ مارکتینگ (Niche Marketing) کمک بگیرید. بخش‌هایی را پیدا کنید که بتوانید در حوزه‌ی موردنظرتان متخصص شوید.

اما اگر در فضایی بدون رقیبان زیاد هستید و یا بخش‌های نیچ بسیاری دارید، به سرعت تولید محتوایتان را افزایش دهید تا شوک محتوا ایجاد کنید و در بازار موردنظرتان به رهبر این حوزه تبدیل شوید.

نکته مهم: تأکید ما بر کمیت و مقدار محتوای تولید شده، هرگز مجوزی برای تولید محتوای مزخرف و به درد نخور نمی‌باشد. اما درک اهمیت سرعت تولید محتوا، در اولویت‌بندی برنامه‌هایتان به شما کمک خواهد کرد. لازم به ذکر است که برای تصمیم به انتشار مطلب موردنظرتان، باید نگاهی به ذهنیت مخاطب داشته باشید. همچنین داشتن برنامه‌ای جداگانه برای موضوعاتی که بر روی آنها تمرکز کرده‌اید، می‌تواند در این راستا به شما کمک کند.

نتیجه گیری:

دفعه بعد اگر قصد داشتید در مورد دفعات و زمان‌بندی انتشار محتوایتان تصمیم بگیرید، به این فکر کنید که محتوای شما در کدام مرحله از چرخه حیاتش می‌باشد؟
• اگر در بازار دست نخورده هستید و یا می‌توانید چنین فضایی را پیدا کنید و وارد آن شوید، احتمالاً پی‌خواهید برد که شتاب و میزان انتشار محتوا، کلید شماست (با در نظر گرفتن اینکه محتوای شما برای مخاطب مفید باشد). بنابراین در این شرایط می‌توانید دفعات بیشتری محتوای خود را منتشر کنید.
• اگر در فضای شلوغی هستید که اطلاعات در حال سر ریز شدن هستند، با محتوای بیشتر خود وارد این فضا نشوید زیرا به احتمال زیاد محتوای شما نیز در این میان گم خواهد شد.‌ در عوض، مأموریت شما خلق محتوای بکر و استثنایی است. چنین محتوایی می‌بایست با رویکردی متفکرانه ترویج یابد. احتمالاً در چنین فضایی نیاز دارید که محتوای کمتری نیز منتشر کنید.

 

هوادهی به جای کمال‌گرایی

هوادهی کنید. ایده خود را مانند جوانه‌ای در نظر بگیرید که برای رشد و تکامل نیاز به هوادهی دارد. در کشاورزی آب و هوا دادن به گیاه را هوادهی می‌نامند که منجر به رشد و عمیق‌تر شدن ریشه‌های گیاه می‌شود.
اندرو دیویس می‌گوید هر ارائه یا سخنرانی فرصتی برای امتحان کردن و ارزیابی ایده‌هایتان است. به جای اینکه به ارائه و یا انتشار ایده‌تان در پایان کار فکر کنید، هر بخش تمام شده را فرصتی برای هوادهی در نظر بگیرید و اجازه دهید ایده‌تان رشد کند و تکامل یابد.

این مفهوم ممکن است ساده به نظر برسد اما اگر فرد کمالگرایی هستید، می‌توانید تصمیمی آگاهانه بگیرید و ایده‌تان را با دیگران در میان بگذارید تا شکل بگیرد و تکامل بیابد. این فکر فلج‌کننده را متوقف کنید که می‌گوید فقط یک شانس دارید و باید ایده‌تان را کاملاً بی‌عیب و نقص بازگو کنید.
البته هوادهی به شما اجازه نمی‌دهد که ایده خود را هر جایی منتشر کنید و هر صحبتی در مورد آن را بپذیرید. شما فقط اجازه دارید محتوای خود را در زمان مناسب و از طریق راه‌های مؤثر منتشر کنید تا افکارتان را در مورد آن موضوع رشد دهید.

سونیا سایمون در مورد اهمیت افکار رشد یافته و عزت ‌نفس اینچنین می‌گوید:
مهم نیست چه کاری انجام می‌دهیم و یا برای چه کسی آن را انجام می‌دهیم. همگی ما به تجربه نیاز داریم. بنابراین باید بتوانیم چیزی را ناقص منتشر کنیم و تظاهر نکنیم که کاری بدون نقص را به پایان رسانده‌ایم.

میشل لین ایده‌ای در مورد وب‌سایت‌ها داشت که نشان می‌داد ترافیک، تنها راه ارزیابی وب‌سایت‌ها نیست. از همین رو برنامه‌ریزی کرده بود این موضوع را در پاییز سال ۲۰۱۷ و در انجمن بازاریابی بین دو کسب و کار B2B ارائه کند. میشل ابتدا ایده خود را در دو پست وبلاگش مطرح کرد تا رشد کند و تکامل یابد. او بعد از انتشار مقالاتش،‌ مجدداً به موضوعی که مطرح کرده بود فکر کرد و پس از ایجاد تغییراتی، ایده قلبی‌اش را بهبود بخشید و آن را برای ارائه در انجمن بازاریابی B2B آماده کرد.

نتیجه‌گیری:

اگر به نظر می‌رسد ایده شما برای انتشار و یا ارائه تکمیل نمی‌شود، بنابراین ایده خود را هوادهی کنید تا در طول زمان تکامل یابد:
اگر سخنران هستید، هر ارائه را به عنوان فرصتی برای امتحان کردن کارهای جدید در نظر بگیرید، به طور مثال می‌توانید داستان جدیدی را تعریف کنید و یا یک مفهوم را به روش جدیدی بیان کنید.
اگر نویسنده وبلاگ هستید،‌ به یاد داشته باشید که در اغلب موارد انتشار مجدد محتوایتان می‌تواند بهترین استراتژی شما باشد. شما می‌توانید مقالات خود را منتشر کنید و پست‌هایی که مورد استقبال مخاطبانتان قرار گرفته است را در آینده تصحیح و به‌روز رسانی کنید.

 

استفاده از تحقیقات بنیادی به عنوان فرصتی ناب برای بازاریابان محتوا

با توجه به تحقیقاتی که گروه CMI انجام داده، ۷۴ درصد از خریداران B2B تحقیقات بنیادی را در فرآینده خرید مؤثر می‌دانند که نشان می‌دهد تحقیقات بنیادی بیشترین تاثیر را در خرید تصمیم گیرنده دارد.
آیا می‌دانستید تنها ۳۷ درصد از بازاریابان B2B تحقیقات بنیادی را به عنوان تاکتیک بازاریابی محتوا بکار می‌گیرند؟ براین اساس انتشار تحقیقات بنیادی، فرصت بزرگی برای بازاریابی در سال ۲۰۱۸ است. ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود در سال آینده مورد توجه قرار گرفته و رشد خواهد کرد.

نتیجه‌گیری:

آیا مخاطبان شما سؤالاتی را می‌پرسند که شما نمی‌توانید به آنها پاسخ دهید؟
آیا به دنبال روش‌هایی هستید که توسط افراد سرشناس و رسانه‌ها مورد اشاره قرار بگیرید و بک‌لینک به سایتتان بدهند؟ (همانطور که می‌دانید بک‌لینک‌ها بسیار ارزشمندتر از به اشتراک گذاشته شدن در شبکه‌های اجتماعی هستند).
اگر چنین است، انجام تحقیقات بنیادی را در لیست فعالیت‌های خود بگنجانید. شما می‌توانید با ارائه‌ی اطلاعات جدید، محتوای منحصربفردی را منتشر کنید که مورد توجه قرار بگیرد و جواب مخاطبانتان را هم بدهد.

به نظرتان چه ایده‌های دیگری وجود دارند که می‌توان برای بهبود بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۸ آنها را بکار گرفت و چگونه می‌توان آنها را اعمال کرد؟ لطفاً نظرات خود را با ما نیز در میان بگذارید.

 

پی‌نوشت: نویسنده این مقاله میشل لین، سر ویراستار سایت CMI بوده است. وی پس از مطالعه‌ی بیش از هزاران مقاله، صدها پست و مکالمات بی‌شماری که در مورد بازاریابی محتوا داشته، این مقاله را نوشته و از عوامل مهمی که بر بازاریابی محتوا تاًثیر می‌گذارند، صحبت کرده است.

منبع: CMI

 

صدیقه نظری هستم…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *